Każde wnętrze ma swoją duszę. Unoszący się – lekko wyczuwalny aromat wokół którego oplata się dekoracyjny szkielet. Niezwykle delikatny, a jednak determinujący. Piękno użytkowe nie zasiada wygodnie w fotelu, jest kompozycją niedopowiedzeń i funkcjonalności, zestawu barw oraz świadomości ich oddziaływania na naszą psychikę. Możemy wprawdzie poprzestać na wyposarzeniu i w tak odartej z indywidualności kuchni gotować i jeść posiłki, ale bez wątpienia jakakolwiek dekoracja jest lepsza niż jej brak.
Surowe tynki też są dekoracją.
Projektując ściany na poziomie wykończenia deweloperskiego warto rozważyć, czy nasza kuchnia będzie dekorowana tradycyjnie za pomocą obrazów i fototapet, czy też powinna uzyskać surową dekorację w postaci tynku lub okładzin ściennych. Różnica jest zasadnicza i polega na znacznej trudności w ułożeniu ozdobnych tynków na ścianach, które są zabudowane meblami kuchennymi stanowiącymi nieprzestawianą bryłę. Wspomniana cecha mebli kuchennych jest w znacznej mierze unikalna. Poza szafami wnękowymi wszystkie meble w mieszkaniu można na czas remontu wynieść poza remontowane pomieszczenie co zabezpieczy je przed uszkodzeniami. Meble kuchenne są najczęściej wykonywane na wymiar i montowane w miejscu, gdzie będą stały – w kuchni. Tynki dekoracyjne jakie możemy zastosować zawierają się w ogromnej gamie rodzajów, a ich nakładanie nie jest trudne. Zacznijmy od mas elastycznych, które poddając się obróbce podczas aplikowania na ścianę można kształtować zgodnie z naszym upodobaniem. Masy stworzone na bazie żywic akrylowych są trwałe, a draperie wykonywane na ich powierzchni zachowują idealne odwzorowanie wzoru. Dzięki tynkom możemy odwzorować zarówno tradycyjne chropowatości betonu jak i pracę pacy weneckiej, a zatem dowolną chropowatość.
Trawertyn na ścianie
Niezwykły rodzaj tynku dekoracyjnego, który łączy w sobie imitację kamienia i klasycznego tynku. Wykonany na bazie pyłu marmuru spojonego wapniem tworzy imitację naturalnej powierzchni kamiennej wypełnionej wżerami oraz pęknięciami. Trawertyn jest prosty w nakładaniu, a jego nawiązanie do kamienia, naturalnie koresponduje z dodatkami drewna lub imitacji drewna.
Ozdoby do aplikacji po montażu mebli kuchennych
Trudność w aplikowaniu tynków dekoracyjnych po montażu mebli prowadzi nas do imitacji kamienia lub tynku wykonanych jako fototapety do kuchni. Podczas montażu fototapet nie musimy obawiać się zapylenia, brudu, pracy ciężkimi narzędziami, które mogłyby uszkodzić wyposarzenie. Wystarczy nałożyć klej na ścianę (fototapety fizelinowe), a następnie docisnąć suchą fototapetę do mokrej od kleju ściany. Tym sposobem możemy w krótkim czasie już po zamontowaniu mebli odświeżyć swoją kuchnię i nadać jej efektownego wyglądu. Mnogość wzorów dla fototapet sprawia, że w prosty sposób odnajdziemy pasującą do naszego wnętrza dekorację.